Kose Kiriku Pasunakoor

Kose Kiriku Pasunakoori 20. aastapäeva tänujumalateenistus 04.10.2020

Koguduse oma pasunakoori kujunemisele eelnes mitu aastat koostööd kohalike puhkpilliorkestritega. Kose-Uuemõisa puhkpilliorkester (endise nimega Kose EPT puhkpilliorkester ehk lihtsalt „joti“ orkester – omaaegse MTJ järgi sai sellise hüüdnime terve asula) teenis kaasa juba 1994. aastal köster Arnold Rässa 100. sünnipäeva jumalateenistusel. Ida-Harju praostkonna laulupäeval Kosel Aasumäel mängisid koos Kose ja Kose-Uuemõisa puhkpilliorkestrid, „joti“ orkester mängis isegi ühel ülestõusmispüha hommikul kirikutornist väikese kontserdi. Kalmistupühadel mängis ikka kahest orkestrist koostatud koosseis, samuti said mängijad kirikuõpetajatega tuttavaks matustel.

Sellist kaasateenimist nagu Saksamaal kombeks, nägi-kuulis allakirjutanu 1999. aaastal Tartu Pauluse kirikus, kus Vestfaali pasunamehed ühel suvisel pühapäeval kaasa teenisid. 2000. aaasta jaanuaris moodustati EELK Kirikumuusika Liidu (KML) projektpasunakoor, et Saksamaal mängida meie suurima heategija Werner Benzi (1935 – 2019) emerituurisiirdumise pidustustel. Seal me nägime, kuidas suured pillikoorid terve kiriku täitsid ja sedasi Jumala auks ning ligimese rõõmuks uhkelt mängisid. Werner Benzi sünnipäevakingitustest kogutud rahaga ja tema eestvõtmisel koostati EELK Pasunakooride Koraaliraamat ja lõpuks ometi ka organistidele ülivajalik Koraaliraamat.

Kose-Uuemõisa orkester hääbus täiesti loomulikul moel – „jotist“ kadusid ruumid, kus proove teha ja noote hoida, pillimeeste elujõud rauges, jäid entusiasm ja üksikud mängijad. 1999. aasta talvisel nigulapäeval mängis pastoraadi saalis veel trio: Viktor Neostus (alt), Kahro Kivilo (eufoonium), Matti Lepp (bass). 2000. aastal toimus Pärnus EELK kirikupäev ja vaimulik laulupidu. Meilt oli kohal Kose pasunakoori dirigent Olev Roosa ja allakirjutanu, kellest kõigele lisaks ka üldjuht tehti. Üldjuht oli seal ka Werner Benz. Kirikupäeva raames toimus W. Benzi seminar pasunakooridele ja dirgentidele, mis kindlasti innustas Eestis rohkem pasunatega kirikuis mängima.

Kõige eelnenu valguses tuli mõte ka Kose kirikus (korraks) pasunakoosseisuga jumalateenistusel mängida. 1. oktoobril 2000. a oli esimene proov, nädal hiljem tuli proovi Olev Roosa koos oma õpilastega ja 12 mängijat oligi koos! Esimene teenimine oli Kose kirikus, nädal hiljem Jüri kirikus. Sama aasta advendilaupäeval Juuru kirikus oli suurem kontsert-palvus, laulis ka Kose kirikukoor (dirigent K. Kivilo) ja ansambel Laudes (dirigent M. Aava), kavalehele kirjutati esimest korda, ilmselt Mare Palgi poolt, meie nimeks Kose Kiriku Pasunakoor!

Meil oli algul plaan teha nn projekte, ent õige pea kujunes, et proovid on nüüd igal pühapäeval ja mida aasta edasi, seda tihedamalt toimub väljamängimisi. Proovid toimuvad pastoraadis ja kuni Kosejõe Kool veel tegutses, oli üks proovibaas seal. Kosejõe Koolis toimusid ka mitmed Kirikumuusika Liidu pasunakooride seminar-laagrid ning vaimulike laulupidude eelproovid.

Kohe alguses oli meil soov mängida ka teistes kirikutes, esimese hooaja lõpus 2001. aasta kevadel toimus esimene turnee: Kuusalu, Leesi ja Loksa – kolm teenistust ühel päeval, pärast oli toitev osadus Kuusalu pastoraadis. Nii on see jäänudki – sagedasti teeme ühel päeval mitu mängu.

Kiriku pasunakoor on nagu orel: lisaks koraalidele võime mängida kogu liturgia, eel- ja järelmängud, muusikat jumalateenistuse vahepaladeks, saata vaikse muusikaga armulaua jagamist. Nii on mitmel korral on juhtunud, et orel ongi just meie tulemise ajaks rikki läinud või organist vaba päeva võtnud.

Meie pasunakoori koosseis on aastate jooksul muutunud, mitmed mängijad lahkunud, mitmed asemele tulnud, tase on tõusnud, samuti kasvanud liturgiline kompetents. Aastaid oleme saatnud oreli asemel liturgiat Otepää kirikus Pühajärve puhkpillipäevade jumalateenistusel. Rohkesti seiklusi pakub koostöö Rootsi-Mihkli kogudusega ja Patrik Göranssoniga – nii oleme mänginud korduvalt Naissaarel, Pakri saartel ja natuke Ruhnul. Päris mitmeid Eestimaa kirikuid oleme juba külastanud, lähim plaan on igal suvel Saaremaa ja tulevikus Hiiumaa kirikutes teenida-esineda. Oleme korduvalt käinud Soomes: Espoos, Kauklahtis, Hollolas ja Asikkalas. Saksamaal, pasunakooriliikumise kodumaal, oleme kahel korral osalenud maailma suurimas pasunakooris (2008.aastal Leipzigis kinnitati ametlikult Guinnessi rekordiks 15 761 mängijat, 2016.aastal Dresdenis oli mängijaid ligi 20 000), 2017. aastal Wittenbergis reformatsiooni 500. aastapäeva jumalateenistusel Elbwiesel oli pasunakooris 8000 mängijat, kirikulisi u 100 000! Sõpruspraostkonnas Kirchhainis oleme käinud kahel korral.

Lisaks suurematele pühadele oma koguduses on pasunamuusikat võimalik kuulda matustel, loomulikult kalmistupühal, iseseisvuse taastamise päeval Kose kalmistul ja teistel koguduse tähtsatel sündmustel. Muude seikluste kõrval on meil tulnud mängida ka laulatustel ning ükskord ühel pühapäeva varahommikul Kõue mõisas pulmapeojärgsel hommikusöögil.

Meeldejäänud seiklusi on kahe aastakümne jooksul kogunenud palju, näiteks 2013. aastal Karuse kirikus: Taizé palvus keskööl, teenistus ja kontsert hommikul, sealt kiiruga Viskla külaseltsi maja õnnistamisele… või laulupeo 150. aastapäeva jumalateenistus Tartu toomkiriku varemetes 2019. aastal. Naissaare Maarja kabeli taaspühitsemise päeval mängisime koguni kuus mängu, viimase ärasõidul laevalael, esitades Titanicut silmas pidades „Jumal, Sul ligemal“ ja muid koraale.

Kirja pannud

Kahro Kivilo

Kose Kiriku Pasunakoori dirigent

Kose Kiriku Pasunakoor seisuga 01.08.2021

Jaak Kruus           trompet
Martin Malk          trompet
Kaimo Klement    trompet
Indrek Mikk          saksofonid
Asko Mander       tromboon
Andreas Saluste  tromboon
Kaili Pern              bariton
Kristo Varul          eufoonium
Kahro Kivilo         eufoonium, juhendaja
Imre Rõõs             tuuba
 

Mõned näited Kose Kiriku Pasunakoori väljamängudest:

Pasunakooris on veel paar vaba kohta. Proovid on igal pühapäeval kell 19.00 Kose pastoraadis. 
Kahro Kivilo,
tel 5184349